Dítě z obezity vyroste
Pokud nezasáhneme včas, děti z obezity nevyrostou. Naší nečinností se jen prodlouží doba, po kterou budou na jejich organismus působit rizikové faktory.
Čím vyšší stupeň obezity, tím kratší a komplikovanější život dítěti připravujeme.
Dětská obezita ve většině případů přetrvává do dospělosti.
Pokud zjistíme, že má dítě nadváhu nebo se už obézním stalo, rozhodně ale není řešením aplikovat na něj hned,,dietu“ po vzoru matky, kamaráda nebo časopisu. Někdy stačí jen pár drobných změn, ideálně takových, které přijme celá rodina aniž by se řeč stáčela na obézní dítě.
Máme to v rodině
Ano, genetické predispozice k obezitě existují. Někteří lidé opravdu snadněji přibírají a pokud hubnou, jsou jejich výsledky pomalejší a slabší. Existuje také dispozice k přibírání v rizikové oblasti pasu.
Je ale zapotřebí vědět, že se nežádoucí genetická výbava může vhodným životním stylem ,,vypnout“. Pokud naopak bude dítě s tendencí k obezitě žít v obezigenním prostředí a rodiče nebo prarodiče v něm budou podporovat nevhodné stravovací návyky, obezigenní výbava se takzvaně exprimuje, neboli projeví. A to nežádoucím směrem a díte začne tloustnout.
Například dítě s genetickou predispozicí, kdy hůře vnímá pocit sytosti nebo se u něj pocit sytosti dostavuje se zpožděním. Pokud se v rodině jí rychle a pokud je zvykem dávat na talíř velké porce, bude se dítě kontinuálně přejídat. Když jej ale naučíme jíst pomaleji, bude pro něj snazší odhadnout, kdy už má dost. Stejně tak pomůže, když dostane před jídlem misku zeleninové polévky nebo zeleninového salátu. Pokud bude zelenina součástí hlavního jídla, dojde dítě k pocitu sytosti, aniž by snědlo nadbytek kalorií.
Při méně šťastné genetické výbavě pomůže také zařazování co nejširšího spektra zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin a luštěnin. Tyto potraviny bohaté na mikronutrienty (vitaminy, minerální látky, vláknina, flavonoidy a pod) totiž můžou pomoci posunout skladbu střevního mikrobiomu žádoucím směrem, tím upravit jídelní preference dítěte a omezit tendence k přejídání.
Další tipy najdete v článku Co můžete udělat, pokud má dítě tendence k nadváze.
Dítě nadbytečné kalorie vyběhá
To je zásadní omyl. Zbožné přání. Faktem je, že lidé mají obecně tendence podceňovat množství energie přijaté a naopak přeceňovat energii vydanou pohybem.
Pokud byste si dali tu práci a zaznamenali do kalorických tabulek nebo jiného podobného nástroje počet minut, kdy se dítě doopravdy hýbalo, viděli byste, že to je například jen 1000 kJ (tedy zhruba 250 kalorií). To je ekvivalent 500 ml sladké limonády nebo 1 většího nanuka, případně 1 hamburgeru bez hranolků.
Pokud tedy dítě jí denně třeba o 2000 kJ víc než kolik potřebuje, i když bude mít výdej zmíněných 1000 kJ, výsledkem bude 1000 kJ energetický přebytek. Což znamená, že za měsíc může přibrat skoro kilogram tuku.
Pohyb je ale bezesporu velmi důležitý a čím více se dítě bude hýbat, tím nižší zdravotní dopady bude jeho nadváha představovat. A pokud upravíte jídelníček, dopomůže mu k dosažení přiměřeného energetického deficitu, který povede k žádoucí úpravě jeho váhy.
Dítě nemá možnost sportovat kvůli své obezitě
Každé dítě nemusí být elitním sportovcem. Stačí, když se bude pravidelně hýbat. Dva tréninky týdně představují v průměru za celý týden menší výdej energie než půlhodinová procházka každý den.
Pokud se půjdete s dítětem projít, můžete si u toho příjemně popovídat a udělá to dobře i vám, případně celé rodině. Když máte víc času, můžete vyrazit na kolo, na brusle, lyže….. jakýkoli pohyb pomůže zlepšit citlivost tkání na inzulin, pozitivně ovlivnit střevní mikrobiom, odpoutat pozornost od jídla a omezit čas strávený u počítače nebo na telefonu.
A vůbec není pravda, že když se hýbete méně než 30 minut, nemá to z hlediska hubnutí význam. Naopak, každý krok se počítá, dokonce úplně každý pohyb. Nechte tedy dítě i doma, ať se hýbe tak, jak se mu líbí.